Miras Davasında 7. Hakim Deşiğikliği

miras-davasinda-7-hakim-desigikligi-manset.jpg

Rahmetli işadamı Mehmet Salih Tatlıcı’nın vefatı üzerinden 9 yıldan fazla zaman geçti ama geride bıraktığı mirası, yazdığı vasiyetnameye rağmen bir türlü paylaşılamadı. İlk evliliğinden olan çocukları ve torunlarının açtığı miras davaları uzlaşmaz tutumları nedeniyle hala devam ediyor. Bu süreçte miras davalarına bakan hakimler de sürekli değişmekte, bütün bunlar davaların daha yavaş ilerlemesine neden olmaktadır. Son olarak, ana miras davasının görülmekte olduğu İstanbul 19. Asliye Hukuk Mahkemesi hakimi Fehmi Kemal, yaz tayin kararnamesiyle birlikte başka bir mahkemeye tayin oldu.

9 YILDA 50’DEN FAZLA DAVA

Rahmetli Mehmet Salih Tatlıcı’nın 22 Şubat 2009 tarihindeki vefatının üzerinden dokuz yılı aşkın bir zaman geçmesine rağmen, geride bıraktığı mirası ailesi tarafından sulh içinde paylaşılamadı. Merhumun, sağlığında yazdığı 2 Ağustos 1994 tarihli resmi vasiyetnamesinde belirttiği hususlar, ilk evliliğinden olan çocukları ve torunları tarafından kabul edilmedi ve vasiyetnamenin iptali için davalar açtılar. Ayrıca açtıkları tereke tespit davaları da bunlara eklenince karşılıklı olarak açılan davaların sayısı birkaç yıl içinde 50’yi geçti.

Mehmet Salih Bey, vasiyetnamesinde, ilk evliliğinden oğulları Ali ve Ahmet Tatlıcı’yı mirasından ıskat etmiş, diğer oğlu Mehmet Tatlıcı ile daha önce vefat etmiş olan oğlu Ali Tatlıcı’dan olan torunları Salih Ziya Tatlıcı ve Bedriye Kamer Tatlıcı’nın ise mirastan saklı payları oranında yararlanmalarını istemiş; Mirasın geri kalan kısmını da ikinci eşi Nurten Tatlıcı ile bu evlilikten dünyaya gelen en küçük oğlu Uğur Tatlıcı’ya verilmesini emretmişti.

MİRASTAN DAHA FAZLA PAY UMANLAR HÜSRANA UĞRADI…

Zaman içinde görülen vasiyetnamenin iptali ve miras tespit davaları, bu davaları açan Mehmet Salih Bey’in ilk evliliğinden olan oğulları ve torunları aleyhine sonuçlandı.

Türk Adaleti, merhum işadamının vasiyetnamesinin geçerli olduğuna ve miras paylaşımının da onun emrettiği şekilde gerçekleştirilmesi gerektiğine karar verdi. Yargıtay’a yapılan temyiz başvuruları sonucunda da, Yargıtay vasiyetnamenin geçerli olduğuna; miras paylaşımında ise, sadece Ahmet Tatlıcı’nın ıskatının kaldırılması yönünde değiştirerek, diğer hususların Mehmet Salih Bey’in emrettiği şekilde olmasına hükmetti.

BU DAVALAR BİTMEZ, ÇÜNKÜ UZLAŞMAYA YANAŞMIYORLAR

Ancak, mirasçıların kendi aralarında sulh olarak mirası son Yargıtay ve mahkeme kararlarına göre paylaşması hala gerçekleşmiş değil ve bu sürecin en az 20-25 yıl daha sürmesi kimseyi şaşırtmamalı. Sıfırdan başladığı iş hayatında azmi, sabrı ve çalışkanlığı sayesinde büyük projelere imza atan ve ileri görüşlülüğü ile önemli yatırımlar yapan Mehmet Salih Bey geride hatırı sayılır bir servet bırakmasına rağmen, mezarında adeta borçlu yatmakta.

Başta Mehmet Tatlıcı, mirasçıların uzlaşmaz tutumları ve hukuki süreci yavaşlatma çabaları, tereke gelirlerinin giderleri karşılayamayacağı bir noktaya geldi. Merhumun mirası bıraktığı örneğin Tat Towers gibi şehrin merkezindeki büyük projeler, Mehmet Tatlıcı’nın bu binaların güvensiz, depreme dayanaksız beyanına rağmen, bilirkişi incelemesine izin vermemesi neticesinde adeta çürümeye terk edilmiş durumda.

“EGO, İNSANIN EN BÜYÜK DÜŞMANIDIR”

Ekonomiye kazandırılamadığı için de ülke hazinesine ve ticarete aktarılacak önemli bir girdi, binlerce insana sağlanacak iş olanağı da bu ikiz iş kuleleri gibi Mehmet Tatlıcı’nın egosu, inatçı ve uzlaşmaz tavrı neticesinde adeta onun iki dudağı arasına terk edilmiş durumdadır.

Bazı insanların egolarının sadece kendilerine değil, çevrelerine ve ülkelerine bile zarar verecek boyuta gelmesine güzel bir örnektir Mehmet Tatlıcı’nın inatçılığı…

Halbuki bugün sahip olduğu serveti, bir eli yağda, bir eli balda lüks içinde yaşamını sadece ve sadece merhum babası Mehmet Salih Tatlıcı’ya borçludur. Meselenin en üzücü yanı ise, kendisine bütün bunları veren öz babasının mezarında borçlu yatması bile rahatsız etmemektedir Mehmet Tatlıcı’yı…

9 YILDA 6 HAKİM GELDİ, GEÇTİ, SONUÇ SIFIR…

Miras davalarının bugün geldiği boyuta bakıldığında son hakim değişimi ile bundan sonra olabilecekler de umut vermemekte. Haber merkezimizin edindiği son bilgilere göre, miras ve karşılıklı açılan diğer dava dosyalarının boyutunun yüzlerce klasöre ulaşmış durumda.

Eylül ayında atanacak yeni hakim, bu davanın 7 hakimi olacak ve sadece tenkis davası kapsamındaki sayısı 100’e yaklaşan klasörü önünde bulacak. Geçen 9 yılda 6 hakimin yapamadığını, umarız yeni hakim başarır ve biz de okurlarımıza müjdeyi veririz…

Tatlıcı Gerçekleri olarak, başta Mehmet Tatlıcı, tüm mirasçıları artık sulh olarak Mehmet Salih Bey’in saygın anısına ve geride bıraktığı mirasına sahip çıkmaya çağırıyoruz. Hayırsever işadamı Mehmet Salih Tatlıcı evlatlarından gördüğü bu umarsızlığı hiç hak etmemişti…

Gerçekleri okurlarımızla paylaşmaya devam edeceğiz…

Gerçekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top